Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Świętujemy Niepodległość!

11.11.24

W Swarzędzu uczczono Święto Niepodległości pełnym szacunku i symboliki wydarzeniem. O godzinie 11:45 na Placu Powstańców Wielkopolskich burmistrz Marian Szkudlarek oraz Cechmistrz Cechu Stolarzy Swarzędzkich, Piotr Kasprzak, wspólnie odsłonili rzeźbę stolarza-powstańca. Burmistrz Szkudlarek podkreślił symboliczne znaczenie rzeźby, która nie tylko oddaje hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego, lecz także przypomina o bogatych tradycjach stolarskich Swarzędza. Piotr Kasprzak, reprezentując miejscowych stolarzy, wyraził wdzięczność za pamięć o wkładzie rzemieślników w walkę o niepodległość. Autorem rzeźby jest Jan Śliwiński, który przybliżył zebranym inspiracje stojące za jej projektem. Wybór tematu rzeźby nawiązuje do historii miasta, którego mieszkańcy, w tym liczni stolarze, czynnie wspierali Powstanie Wielkopolskie. Nowa rzeźba upamiętnia ich zaangażowanie oraz wzbogaca cykl miejskich rzeźb, stanowiąc już szóstą w kolekcji Swarzędza, poświęconą postaciom z lokalnej tradycji stolarskiej.

W samo południe delegacja władz miasta - burmistrz Marian Szkudlarek, przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura, zastępca burmistrza Grzegorz Taterka i sekretarz gminy Agata Kubacka - złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze przed Pomnikiem Bohaterów Poległych za Wolność i Ojczyznę. Złożenie kwiatów poprzedził wystrzał armatni, przygotowany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Swarzędzu. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe oraz delegacje lokalnych instytucji, organizacji pozarządowych, szkół i przedstawiciele duchowieństwa. Obchody uświetnił występ muzyczny członków Sekcji Piosenki Ośrodka Kultury oraz Chóru Męskiego Akord. O znaczeniu odzyskania niepodległości przypomniał w swoim przemówieniu historyk Cezary Cieślak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zalasewie.

Pamięć o swarzędzkich dzieciach, które podczas zaboru pruskiego walczyły o nauczanie języka polskiego, przedstawiciele władz uczcili złożeniem znicza i wiązanki kwiatów przy tablicy pamiątkowej. Z kolei o godz. 13:00 w kościele pw. św. Marcina odbyła się msza święta za Ojczyznę.

Mieszkańcy miasta, dając wyraz przywiązania do wolności i niepodległości, udekorowali swoje domy biało-czerwonymi flagami.

/wpr/

 

fot. I. Paprzycka